دکتر منصور بهرامی

دکتر منصور بهرامی

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 تغذیه وسلامتی

 

آقای دکتر منصور بهرامی

متولد 1318

اخذ دکترای پزشکی 1345 از دانشگاه تهران

اخذ درجه تخصص اطفال سال 1351 از دانشگاه تهران

طی دوره های آموزشی در بیمارستان جان هاپکینز امریکا وا نستیتوی تحقیقات تغذیه ای در هندوستان

ریاست بخش اطفال مرکز آموزشی درمانی شهدائ (تجریش) از سال 1363 تا 1383

معاون آموزشی گروه اطفال دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از سال 1373 تا 1383

عضو هیئت ممتحه بورد تخصصی اطفال از سال 1373 تا 1383

مسئول دفتر آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از سال 1384 تا پایان 1386

مسئولیتهای فعلی ایشان:

عضو کمیته کشوری ایمن سازی کودکان

عضو کمیته کشوری ترویج تغذیه با شیر مادر

عضو کمیته علمی تغذیه کودکان ایران

عضو هیئت مدیره انجمن پزشکان کودکان ایران

کارشناس گروه اطفال در نظام پزشکی استان تهران

کارشناس گروه اطفال در دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم پزشکی

سر دبیر فصلنامه شیر مادر

همکاری با بیمارستان مهراد از ابتدای تاسیس (سال 1361)

در زندگی هیچ چیز به اندازه تغذیه تکرار نمیشود و به همین جهت خوب وبد آن در وضعیت سلامتی بسیار موثر است .

ارتباط تغذیه و سلامتی از آغاز تشکیل نطفه شروع و تا آخرین لحظه حیات ادامه دارد.

منشاء بسیاری از بیماریهای دوران کودکی و بزرگسالی بچگونگی تغذیه و رشد دوران جنینی ارتباط دارد .

و نوزادان نارس و کم وزن اگر از مخاطرات فوری مثل کمبود های قند، کلسیم ، عفونت و مشکلات تنفسی نجات یابند مسائل مهمی مثل کم خونی ،نرمی استخوانها ،مشکلات عصبی و رفتاری ، اختلالات بینائی ، عوارض قلب و عروق در کمین آنهاست.

در این مقاله بطور اختصار نقش تغذیه را در مباحث زیر مرور میکنیم .

 

رشد و نمو، ایمنی ، تکامل قوای روانی، پیشگیری از بیماریهای چاقی، بیماریهای قلب و عروق ، کانسر، استئو پروز و رفتار

 

رشد ونمو خصیصه اصلی کودک سالم است ، مهمترین توانمندی پزشکان اطفال اینست که بباریکیهای رشد و نمو آگاهی داشته بخوبی آنرا پایش نمایند و در اولین مراحل اختلال آنرا درک و چاره جوئی نمایند. حفاظت و پایش رشد و نمو هر کودک یعنی حفاظت سلامتی جسم و روان اوست ، با پایش منظم رشد و نمو کودکان ، ما قادر خواهیم بود بیماریها را در مراحل اولیه تشخیص و درمان را سهلتر و کم عارضه تر به بیمارانمان هدیه کنیم . این کار ساده که بخش مهمی از معاینه فیزیکی است در کار روزمره ما انجام نمی شود ، چه خوبست اگر بتوانیم این نقص مهم خدمت خودرا مرتفع و خدمات خود را با کیفیت بهتر ارائه نمائیم .

 

سیستم ایمنی که نقش اصلی را در حفظ سلامت انسان بعهده دارد بشدت تحت تاثیر چگونگی تغذیه است بحدی که میتوان مواد مغذی را اجزاء اساسی سیستم ایمنی تلقی نمود . دراین رابطه نقشهای مهم پروتئین ها ، اسیدهای چرب ضروری ، انواع ویتامینها(A,D,C,E,B6,B12,واسید فولیک) مواد معدنی ( آهن ، مس، روی، سلنیوم) در سلامت و کارآئی سیستم ایمنی اثبات شده و هم اکنون در خدمات رزمره پزشکی بکار میروند. علاوه بر موارد  فوق نوکوئیدها ، گالگلیوزیدها ، الیگوساکاریدها، پروبیوتیکها و whey پروتئین نیز در حفظ قدرت دفاعی بدن بسیار موثر ند.

 

عوارض سوء تغذیه

          بر حسب گزارشات سازمان بهداشت جهانی مشکل تغذیه به تنهایی بطور آشکار و پنهان مسئول 40 تا 50 % مرگها در کشورهای در حال توسعه است و ارتباط سو ء تغذیه و فقر و عفونت درشمای زیر خلاصه شده است .

ارتباط متقابل سوء تغذیه با اسهال ، عفونتهای حاد تنفسی ، سرخک ، مالاریا، تاخیر تکامل روانی و کاهش قدرت جسمی و کارآئی فکری بدفعات مورد بحث و بررسی قرارگرفته و جزء مسائل شناخته شده پزشکی است . آثار سوء تغذیه بر تکامل قوای روانی در شمای زیر خلاصه شده است.  

 

4- تغذیه و پیشگیری اولیه

هر اقدام پزشکی که بتواند از بروز بیماری قبل از حدوث جلوگیری کند ، پیشگیری اولیه خوانده میشود و امروزه از کلیه خدماتیکه در گروه پیشگیری اولیه قرار میگیرند برای کاهش آلام مردم حداکثر بهره برداری میشود مثل تدارک آب سالم و بهداشتی ویا تزریق واکسن هارنملف.

پیشرفتهای دو دهه اخیر پزشکی بتدریج نقش تغذیه را بعنوان یک عامل مهم برای پیشگیری اولیه از بیماریها واضحتر ساخته و در سالهای اخیر سیاست گزاران بهداشتی در کشورهای صنعتی از این وسیله مهم برای حفظ سلامت مردم بطور موثر بهره برداری کرده اند.

به عبارتهای شناخته شده و قدیمی اما همیشه تازه و صحیح توجه فرمائید:

A: پیشگیری بهتر از درمان است.

B : کودکان سازندگان و سرمایه های اصلی جامعه فردایند.

C: رشد و توسعه کشور با سلامت جسمی و روانی مردم ارتباط مستقیم دارد.

D: ریشه بسیاری از بیماریها را در دوران کودکی باید جست.

 

اگر به صحت عبارتهای فوق اعتماد داشته باشیم و اگر به نقش تغذیه در پیشگیری اولیه واقف باشیم آنگاه نقش  پزشکی اطفال را در کشور پر رنگتر از قبل میخواهیم و پزشکان اطفال بعنوان معماران جامعه سالم نگاه میکنیم و در آنصورت است که بخشهای آموزش اطفال بعلت اینکه درآمدی قابل مقایسه با بخشهای جراحی ندارند بدیده تخصص نمی نگریم.

آموزش پزشکی اطفال را بجای بیمار محوری به سلامت محوری تبدیل میکنیم ، پزشکی اطفال را به پزشکی جامعه نگر و آموزش آنرا بجای بیمارستانها در جامعه انجام میدهیم و این تغییر نه پر خرج و نه سخت است .

پیشگیری تغذیه ای را میتوان به بخشهای زیر تقسیم نمود:

1- زودرس             2- دیررس              3- برنامه ریزی شده

در گروه پیشگیریهای زودرس تغذیه ای میتوان پیشگیری از بروز N.E.C در نوزادان نارس که با شیر مادر تغذیه میشوند ویا پیشگیری از اسهال و عفونتهای حاد تنفسی در شیر خوارانیکه با شیر مادر تغذیه میشوند نام برد.

 

5-تغذیه و چاقی

 ارتباط تغذیه با چاقی و تغذیه پدیده ایست قدیمی و شناخته شده .

بیش از 22 میلیون کودک زیر 5 سال چاقند و از عوارضی مثل آپنه های انسدادی ، مشکلات ارتوپدی ، اختلالات متابولیسم گلوکز ، اختلالات قلب و عروق ، فشار خون و اختلالات جنسی رنج میبرند.

سندرم متابولیک چیست ؟

به عوارض مذکور در فوق که معمولا همراه چاقی هستند مثل ( اختلالات متابولیسم قندها ، چربی ها، انعقاد خون ،افزایش فشار خون) سندرم متابولیک میگویند.

هر کودک چاقی با BMI بالا و دور کمر بیش از 85% باید برای سندرم متابولیک بررسی گردد.

و 47% دخترانیکه تخمدان پولی کیستیک دارند بسندرم متابولیک هم دچارند.

ریسک فاکتورهای بروز سندرم متابولیک عبارتند از:

وزن کم هنگام تولد

چاقی دوران کودکی

تغذیه با شیر مصنوعی

شیوه نامناسب زندگی

تماشای تلویزیون بیش از 2 ساعت در شبانه روز

صرف غذاهای حاضری (   fast food ( بیش از 3 بار در هفته

چاقی پدر و مادر

سوابق خانوادگی دیابت و بیماریهای قلب و عروق

سطح اقتصادی پائین خانواده

 

سایر عوارض همراه چاقی عبارتند از :

Hepatic steatosis کبد چرب غیر الکلی شایعترین پدیده ی است که در 20 تا 25 % کودکان چاق رخ میدهد ، این پدیده ممکن است به فیبروز و فیبروز کبدی منجر شود و در مواردی به پیوند کبد منجر گردد.

تخمدان پولی کیستیک و بلوغ زودرس در دختران چاق و هیپوگنادیسم در پسران چاق شایع است .

بطور کلی اختلالات هورمونی در مبتلایان بچاقی پدیده ایست شایع و کاهش وزن میتواند تا حدودی در اصلاح آن تاثیر داشته باشد .

اختلالات خواب در افراد چاق بسیار شایع است و 94 % چاق ها اختلال خواب دارند و بدرجات کم و بشتر در قدرت کار روزانه آنها تاثیر منفی دارد.

Abstructive sleep apnea یکی از اختلالات شایع افراد چاق است و در صورتیکه درمان نشود به هیپر تانسیون ریوی و هیپرتروفی بطن راست منجر میگردد.

مشکلات ارتوپدی یکی از همراهان اصلی مشکلات چاقی است و پیوسته باید در این زمینه خدمات ارتوپدی به نیازمندان ارائه گردد.

سنگهای صفراوی هم از عوارض شناخته شده چاقی است که باید پزشکان منتظر بروز نشانه های آن باشند.

 

6- تغذیه و بیماریهای قلب و عروق

در زمینه بیماریهای قلب و عروق سالهاست که تمام ریسک فاکتورهای بیماری شناخته شده ، اما همچنانکه در 30 پیش بیماریهای قلب بعنوان اولین عامل مرگ و میر در دنیا شناخته میشد.

در سالهای اخیر هم نقش آن تغییر چشم گیری بوجود نیامده .

این مطلب حاکی از آن است که اقدامات پیشگیری در حال حاضر کارشناسان بهداشتی مستعدند که باید پیشگیری از سنین پائین و از طریق تغذیه مناست و تغییر شیوه زندگی رخ دهد و مهمترین آن تغذیه با شیر مادر در 2 سال اول زندگی است .

پزشکان اطفال باید مواظب رشد و نمو طبیعی کودکان باشند . اندازه گیری کلسترول خون کودکان باید بخشی از خدمات بهداشتی  آنان گردد و پیشگیری از چاقی جزءخدمات اصلی پزشکان گردد.

استاندارد کردن روغنهای خوراکی ، ارائه غذاهای آماده بهداشتی ، دخالت در بوفه ها و غذاهای مدارس ، ارائه تنقلات بهداشتی ، وارد کردن فعالیتهای ورزشی در برنامه روزانه موسسات آموزش ساده ، همه عملی موثرند.

 

7- سیر تکامل تامین سلامتی بوسیله تغذیه

تا چند سال قبل مهمترین کوشش متخصصین بهداشت و تغذیه تامین نیازهای غذائی مطابق جداول تنظیم شده بود سپس با آشنائی بیشتر با مکانیسم بروز بیماریهایی حذف و یا کاهش برخی از موارد از سبد غذائی مردم مثل نمک ، چربی های حیوانی، شکر، مورد توجه قرار گرفت و در سالهای اخیر اضافه کردن برخی از مواد مفید بغذاهای مصرفی مثل پردبیوتیکها عملی شده تا غذاهائی بنام

Functioncl food ارائه شود که علاوه بر تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن نقش مهم در حفظ سلامتی داشته باشد، بهمین جهت در سالهای اخیر که مسئله پیشگیری از طریق تغذیه مورد توجه قرار گرفته لازم است سپاسگزاران بهداشتی هم خود را اولا برای گسترش و بهبود آگاهیهای تغذیه ای مردم بکار برند .