جلسه دی 96

بدون دیدگاه

3 دی 96 ساعت 11:30 در سالن کنفرانس بیمارستان مفید پانل پرولاپس دریچه میترال با حضور اعضای پانل: آقای دکتر علی اکبر زینالو- آقای دکتر سعید مجتهدزاده– آقای دکتر محمد مهران پور برگزار گردید.

پرولاپس میترال از شایع ترین حالات قلبی کودکان است و در کشورهای مختلف آماری بین ۳ تا ۶ درصد را دارد.

از نظر فیزیوپاتولوژی حالت میکسوماتوس در لایه اسفنجی لتهای دریچه است و به علت افزایش گلایکوزامینوگلایکان است. لذا لیف لت های دریچه و کورداها حالت ژلاتینی به خود می گیرد.

گاهی این بیماری بیشتر از واقع بزرگنمايی می شود.

سندروم های مختلفی این بیماری را در خود جای داده اند از جمله مارفان، اهلردانلوس، سندرم اسکلتی پشت صاف، جناغ فرورفته، اسکولیوسیس، استیوژنزایمپرفکتا، پسودوزانتوماالاستیکوم.

از نظر تشخیصی اکوی دو بعدی کمک فراوانی می کند و خم شدگی بیش از ۲ میلیمتر در لیف لت و ضخامت بیش از ۵ میلیمتر آن ملاک عمل است. لتهای دریچه حالت اضافی و کشیدگی دارند و بیشتر در لت خلفی اتفاق می افتد.

از نظر علت اگر در یک سندروم نباشد می تواند به صورت اتوزومال دومینانت منتقل شود و کروموزوم های ۱۱،۱۳،۱۶ درگیرند.

نوار قلب اغلب نرمال و گاهی موج تی بیفازیک و گاهی بزرگی دهلیز چپ دیده می شود.

از نظر علایم گاهی بدون علامت و اغلب با دردهای سینه ای و طپش قلب و سرگیجه و ندرتا خواب آلودگی اندام و مورمورکردن همراه است. در موارد بسیار نادر مرگ ناگهانی هم دیده شده است. در معاینه کلیک میان سیستولی و سوفل تاخیری در سیستول دارند که در نشستن و ایستادن شدت آن متغیر است.

از نظر درمان باید به کودک و والدین اطمینان داد که مورد مهمی در کار نیست و کاهش اضطراب و نخوردن قهوه و گاهی دادن بتابلوکرها موثرند. بهتر است فامیل درجه یک نیز اکو شوند و دادن آسپیرین و حتی وارفارین در موارد دهلیز چپ بزرگ و نارسایی دریچه گاهی لازم می شود.

حتی گاهی تعویض دریچه میترال لازم است. در مورد پروفیلاکسی آنتی بیوتیک برای پیشگیری از آندوکاردیت اخیرا اعتقاد به آن کمتر شده است و در موارد نارسایی دریچه پیشنهاد می شود.